Перша робота: дві третини українців починають працювати до 20 років

МакДональдз в Україні в партнерстві з онлайн-платформою OLX Робота провели спільне дослідження, в якому запитали українців про їх перший досвід роботи. Кожен третій опитаний говорить, що найголовніше, чого його навчила перша робота, це вміння працювати з людьми. Також виявилося, що молоді українці влаштовуються на роботу досить рано: 69% опитаних зробили це у віці до 20 років.

Як шукають і вибирають першу роботу

65% українців починають працювати в студентському віці: третина опитаних – в 17-18 років, майже четверту частину ще раніше – до 17 років.

Коли мова йде про пошук першої роботи, молодь звертається за допомогою і підтримкою до старших, людям з досвідом. Результати опитування, проведеного компанією МакДональдз спільно з онлайн-платформою OLX Робота, показали, що 40% шукали роботу через друзів або знайомих, майже кожному п’ятому допомогли влаштуватися на роботу батьки, а 18% знайшли місце за допомогою альма-матер (через викладачів або ярмарки вакансій). 13% опитаних шукали роботу через сайти вакансій, газети або листівки.

«Для 64% наших працівників МакДональдз – це перша робота. При пошуку роботи молодь звертає увагу на різні фактори, при цьому, згідно з нашими дослідженнями, бачимо принципову різницю: якщо мілленіали потребують приємною робочій атмосфері, то молодші – покоління Z – шукають в першу чергу кар’єрні можливості, саме їх ми і надаємо нашим співробітникам, тим самим об’єднуючи обидва покоління в компанії », – коментує директор з персоналу МакДональдз в Україні Наталія Тіморіна.

37% українців почали відразу набувати досвіду за фахом, для 12% перша робота частково відповідає обраній професії, а більше половини влаштовуються на першу роботу не за фахом (51%).

Мотивацією до виходу на роботу найчастіше є бажання отримувати власні гроші: 40% опитаних шукали роботу як джерело заробітку, а розмір заробітної плати для більшості був головним фактором вибору. Для 22% перша робота стала можливістю отримати досвід. Були й ті, хто починав свій кар’єрний шлях за компанію з другом, – таких менше 3%.

«Найбільше вакансій, які підійшли б для працевлаштування людині без досвіду, з’являються на платформі OLX Робота в травні і вересні. У цей період попит різко збільшується, активно шукають фахівців в робочих сферах. Відповідно, на сезонну роботу стають затребуваними і кандидати на початку свого кар’єрного шляху. Особливо це стосується студентів, оскільки у них є можливість працювати під час канікул, а роботодавці, зі свого боку, закривають потребу в кадрах на сезон. Тому для молодих претендентів це вигідні періоди, коли слід шукати вакансії », – коментує Марія Абдулліна, керівник напрямку OLX Робота.

Зарплата – найважливіший фактор вибору вакансії

Вибираючи, куди влаштуватися, українці в першу чергу дивляться на гроші: розмір зарплати став вирішальним при виборі роботи для більшості українців (52%), причому чоловіки більшою мірою звертають увагу на розмір зарплати, ніж жінки (57% проти 42%). Зарплата залишається вирішальним фактором при виборі не тільки на старті кар’єри, але і в подальшому її шляху. Згідно з іншим дослідженням [1], проведеним МакДональдз серед аудиторії різного віку, в загальному потенційні співробітники в Україні також звертають увагу в першу чергу на привабливість заробітної плати та соціальний пакет (79%), кар’єрний ріст (50%) і фінансову платоспроможність роботодавця ( 48%). Цікаво, що для європейців заробітна плата відіграє не менш важливу роль: важливим критерієм її вибрали 59% опитаних, на другому місці – приємна робоча атмосфера (51%), кар’єрне зростання третій за популярністю (37%).

«За даними аналітичної платформи OLX Робота, рівень зарплат в категорії« Початок кар’єри », де зазвичай розміщують вакансії для студентів, в 2019 році склав приблизно 9000 грн на місяць, а ставка за годину склала 100 грн. Для першого заробітку це досить непоганий дохід, якщо порівнювати з середньою місячною зарплатою в країні, яка, за версією Держкомстату, досягла у вересні позначки в 10 687 грн », – додає Марія Абдулліна, керівник напрямку OLX Робота.

Студенти шукають роботу без досвіду та з гнучким графіком, а роботодавці – відповідальні і пунктуальні кадри.

На другому місці серед факторів, що впливають на вибір першої роботи, відсутність вимог до навичок (38%). Ще майже третина опитаних вибирала роботу з можливістю поєднувати з навчанням, і стільки ж – з можливістю отримувати досвід за фахом. Для жінок більш важливий, ніж для чоловіків, гнучкий графік (33,6% проти 26%) і офіційне працевлаштування (21% проти 16%). Серед іншого вказували бажання бути корисним – захищати Батьківщину і лікувати людей.

За даними платформи OLX Робота, топ-3 вимог до претендентів на першу роботу – відповідальність, бажання працювати і пунктуальність. Крім них, роботодавці чекають від кандидатів грамотності, креативності, знання англійської. Директор з персоналу МакДональдз Наталія Тіморіна ділиться критеріями відбору в компанії: «Ми шукаємо людей, які вміють спілкуватися і хочуть допомагати іншим. Завдяки цьому ми зберігаємо унікальну культуру, в якій є відчуття, що про тебе піклуються, незалежно від того, клієнт ти МакДональдз або працюєш тут ».Чем вчаться на першій роботі

На першій роботі третина українців навчаються вмінню взаємодіяти з іншими. Приблизно чверть опитаних робота допомагає придбати професійні знання і навчитися відповідальності. Серед варіантів «Інше», на жаль, найчастіше люди писали, що перша робота навчила їх не довіряти іншим.

«Щороку зникають одні і з’являються інші професії. Для того щоб залишатися затребуваним на ринку праці, важливо постійно вчитися і розвивати нові навички. Для професій майбутнього критичним буде володіння такими навичками, як допитливість, гнучкість мислення, стійкість і вміння будувати зв’язку. Наші навчальні програми сфокусовані на розвитку цих умінь », – додає Наталія Тіморіна.

Що рекомендують майбутнім претендентам
Серед того, що респонденти хотіли б побажати собі ж при пошуку першої роботи, більшість вказує впевненість. Більше думати про себе, бути амбітним, наполегливим, пробувати різний, але не боятися просити більшу зарплату. Багато хто говорить, що не були достатньо вимогливими до роботодавця і хотіли б більш обачно обирати, саме на кого працювати перший раз.
Також багато хто помітив необхідність знання іноземних мов. А ще говорили, що краще було б вчитися до працевлаштування і використовувати всі можливості навчання на першій роботі; таку пораду самому собі був найпопулярнішим серед опитаних. Багато побажань було в українців і на перспективу: щоб робота була затребувана в майбутньому, не псувала здоров’я і дозволяла відкладати на чорний день.

Employer brand research 2019. Дослідження проведене на замовлення МакДональдз в Україні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *